fbpx

РОЗУМНЕ СЛУХАННЯ

“Розумне Слухання” – авторська міждисциплінарна програма Любомири Бурлачук для тих, хто лише починає знайомитись з класичною Музикою, хто відчуває потребу змінити спосіб мислення, сприйняття і слухання, прагне розширення світогляду, системного розвитку своїх творчих, інтелектуальних, емоційних, естетичних енергій, хто замислюється над смислом життя, шукаючи відповіді на питання Хто я?.. Чому живу на світі?.. Для чого?..
Ця програма – і для тих, хто вже давно не уявляє свого життя без класичної Музики, та прагне вийти на якісно новий рівень розуміння її таємничої краси і глибини.
Хто хоче залишатись Людиною в потоці безликого електронного натовпу, хто серед какофонії цифрового шторму і тиранії шуму XXI століття прагне зберегти гармонію свого внутрішнього світу.

Мистецтво слухати класичну Музику – складна і рідкісна в наші дні компетенція. Така Музика відкривається далеко не кожному.
Музика твориться з Тиші – первозданної, вічної, з якої все народжується, і в яку все повертається… Тиша є частиною Музики;
Музика твориться зі Звуку, такого загадкового, абстрактного і такого недовготривалого матеріалу. Створювались і зникали міста, цивілізації, народи, життя кипіло в усій його величі і силі – і нічого не залишилось… ні Слова, ні Звуку… тільки безмежна Тиша…
Музика твориться з Часу, бо Музика – мистецтво, яке розвивається, живе і дихає в Часі.
Музика на мить дає нам можливість доторкнутись до Вічності, Істини, Краси і Добра. Це одкровення, яке, раптом осяявши нас, змінює нас назавжди.
Такими людьми вже неможливо маніпулювати!
Ми втратили цілі покоління, які вже не знають, що таке класична Музика….

Давайте разом слухати, мислити і шукати відповіді на дуже непрості, але такі важливі запитання, які ставить нам цей унікальний час Великого Переходу, в який ми маємо щастя – чи нещастя – жити.

Ми будемо слухати Музику і роздумувати над тим,
Що таке Музика?
Як вона розвивалась?
В чому унікальна відмінність Музики як способу пізнання і осмислення дійсності від інших форм мистецтва?
Яка роль Музики у формуванні західноєвропейської цивілізації?
Як і що ми слухаємо в Музиці?
Що таке ритм, мелодія, гармонія, тембр, текстура, музичні стилі, жанри і форми?
Чому нам потрібно слухати класичну Музику?

Сподіваюсь, що в процесі спільного слухання і мислення кожен з нас збагатить свій розум, душу і серце новими ідеями, думками та почуттями, отримає естетичну насолоду і радість від спілкування з шедеврами європейської класичної Музики та потужний імпульс для подальшого розвитку критично важливої у житті кожного з нас здатності – здатності розумного слухання.

Минуло лише кілька десятків років з часу того епохального вибуху, який ми тепер звично називаємо цифровою революцією, і Світ назавжди став іншим!
Світ розквітнув новими, фантастичними можливостями, та разом з новими можливостями прийшли і нові виклики та загрози.
Під загрозою опинилась наша Свобода, а головне – сама здатність бути Людиною. Цивілізація Медіа агресивно втручається в наше світосприйняття, впливає на наші цінності, ставлення, на нашу здатність слухати – а, значить, мислити, любити, творити!
Ми втрачаємо зв’язок з реальністю, між нами та Світом – щільна аудіо- та відеозавіса.
Навколо нас стоїть безупинний інформаційний Шум – в кожному магазині, літаку чи автомобілі, на вулиці, на роботі і вдома. Це вбиває нерви, людську гідність, саму здатність слухати та мислити.
Це вбиває культуру і цивілізацію!
Тиша скоро стане розкішшю, за яку потрібно буде платити. А замість тиші, без якої неможливе споглядання та осмислення, «… наступает глухота паучья, здесь провал сильнее наших сил…» – геніальне передчуття поета Осипа Мандельштама у вірші «Ламарк» про невмолиму деградацію людини у двадцятому столітті.
Можна сказати, що в онтологічному сенсі вже у двадцятому столітті відбулася не лише смерть Автора (Ролан Барт) і смерть Композитора (Володимир Мартинов), а й смерть Слухача.
Вміння слухати – одна з фундаментальних здатностей Людини, що лежить в основі її розвитку і визначає ефективність процесів мислення, пізнання, розуміння, комунікації, творчості, навчання, управління.
Скількох непорозумінь і трагедій можна було б уникнути, якби ми вміли слухати і чути один одного…
Вмінню слухати можна навчатись, його можна розвивати! Здатність слухати набуває нових унікальних вимірів і можливостей, коли в наше життя входить класична Музика.
Тисячоліттями Музика була органічно пов’язана з філософією, богослів’ям, астрономією; математикою, геометрією, логікою; риторикою, поезією, мовою, мисленням; театром, танцем, архітектурою, живописом. Музика – це таємничий зв’язок між “зоряним небом над нами і моральним законом всередині нас” (Іммануїл Кант).